Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 16.6.2024
Treking > Památky > Maršálkův větrný mlýn jako tip na výlet v Partutovicích

Maršálkův větrný mlýn jako tip na výlet v Partutovicích

Tip na výlet v blízkosti Hranic na Moravě

2.8.2015 | Otakar Brandos

Krásný větrný mlýn nalezneme u obce Partutovice. Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích je německého typu. Jako většina větrných mlýnů, které se na Hranicku a v Nízkém Jeseníku nacházely. Větrný mlýn Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích v Partutovicích má výšku 10,6 metrů a půdorys asi 6 × 6 metrů. Jde o jeden z nejhezčích mlýnů nejen na severní Moravě, ale v celé ČR. Proto je národní kulturní památkou zcela oprávněně.

Větrný mlýn v Partutovicích, nazýván také Maršálkův větrný mlýn, byl postaven v roce 1837. Kdo jej postavil a kde přesně stál dnes však není spolehlivě známo. Pro úplnost však musím dodat, že ke stavbě tohoto větrného mlýna byly použity části staršího mlýna. Svědčí o tom datování z roku 1783 na jednom z použitých trámu. Maršálkův větrný mlýn je jediným ze čtyř partutovických větrných mlýnů, jenž se zachoval až do dnešní doby.

Proč se větrný mlýn v obci Partutovice nazývá Maršálkův? To proto, že v roce 1894 silně chátrající mlýn koupil a opravil krajánek Benedikt Maršálek. A posledním mlynářem v partutovickém větrném mlýně byl vnuk Benedikta Maršálka, Augustin Maršálek. Odtud ono jméno.

Čtěte také: Větrné mlýny severní Moravy, technické památky (1)

V partutovickém větrném mlýně se mlela mouka a ječmenná krupice až do okupace. Na konci války byl větrný mlýn silně poškozen a hrozil jeho zánik. Naštěstí v roce 1953 uvolnil stát peníze na jeho generální rekonstrukci a mlýn mohl příležitostně fungovat až do 80. let minulého století. Dalších oprav se větrný mlýn v Partutovicích dočkal i v roce 1998 a pak v letech 2006 a 2007, kdy byly vyměněny podlahy a střešní krytina. Rekonstrukce byla provedena tak, aby nebyl narušen památkový charakter tohoto objektu.

Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích

Zcela oprávněně se rozsáhlému regionu Nízkého Jeseníku v sousedství Moravské brány a jeho širším okolí říkalo Moravské Holandsko. Jen na Hranicku stálo ještě v 19. století asi 70 větrných mlýnů. V roce 1935 z tohoto počtu zbylo již jen asi 18 větrných mlýnů. Dnes na Hranicku můžete navštívit již jen čtyři dochované větrné mlýny - v Partutovicích, ve Spálově, ve Skaličce a v Porubě.

Větrný mlýn na okraji obce Partutovice můžete navštívit. Prohlídku je ale lépe domluvit předem na telefonu +420 581 625 293. Nebo to prostě vyzkoušejte při toulkách v okolí Hranic a Potštátu a požádejte o prohlídku majitele v přilehlém stavení.

K Maršálkovu větrnému mlýnu se dostanete i autem po prašné polní cestě odbočením ze silničky spojující Partutovice a obec Střítež nad Ludinou. Auto necháte na malé odstavné ploše před stavením. Poslední prohlídka mlýna, kde vstupné je dobrovolné, je možná hodinu před setměním.

Občerstvit se můžete v místním občerstvení s příjemným posezením na zahrádce. Otevřeno denně mimo pondělí. V úterý až čtvrtek je otevřeno od 17.30 do 22.00, v pátek od 17.30 do 23.00 a o víkendech od 15.00 do 23.00 (21.00 v Ne).

Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích na turistické mapě

Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích, nosná konstrukce a mlecí kolo Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích, mlecí mechanismus

Další související články:

+ Větrné mlýny severní Moravy, technické památky (2)
+ Větrné mlýny na jižní Moravě, technické památky a přehled větrných mlýnů
+ Za rozhlednami Slezska
+ Za tajemstvím Hranické propasti
+ Drahotuš, tajemný hrad v Nízkém Jeseníku
+ Vojenský újezd Libavá aneb poněkud divná turistika
+ Akce Bílý kámen aneb návštěva VVP Libavá
+ Pramen řeky Odra, Oderské vrchy
+ Potštátsko a Libavá: Cesta do kraje, kde lišky dávají dobrou noc
+ Potštátské skály: Kolem Potštátských skal na hrad a zámek
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama
Výběr článků
Hory Kakanui Mountains, dvoudenní trek na Novém Zélandu
Hory Přechod Krkonoš a Jizerských hor, Králicko-krkonošský sudetský trek
Hory Jaro na Považí, turistika na Považském Inovci a v Strážovských vrších (1)
Hory New Horizons se blíží k Plutu, žně objevů roku 2015 pokračují
Reklama
Témata našich článků…
Čertovy skály Krkonoše, ubytování Chata pod Chlebom Starý Jičín Jeskyně Chata Borišov Vosecká bouda Kvarky Tematín Macocha Beckov Maroko Jeskyně Na Turoldu Kasiopeja Vartovna Wildspitze Rozhledny Cirrus Hrad Cimburk Měsíc Pohorky Helfštýn
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Příroda Modrásek tmavohnědý, malý motýl suchých travnatých luk
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Příroda Babočka bodláková je tažný druh motýla
4. Naše vrcholy Železná hůrka, jedna z nejmladších sopek v České republice
5. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
6. Vesmír Červený trpaslík, nejpočetnější hvězdná třída ve vesmíru
7. Vesmír Hvězdné asociace: OB asociace, T a R asociace
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist