Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 25.11.2024
Treking > Příroda > Soumračník jahodníkový (Pyrgus malvae), drobný motýl z čeledi soumračníkovití (Hesperiidae)

Soumračník jahodníkový (Pyrgus malvae), drobný motýl z čeledi soumračníkovití (Hesperiidae)

Soumračník jahodníkový, drobný motýl s rozpětím křídel 18 - 25 mm

31.7.2017 | Otakar Brandos

Soumračník jahodníkový (Pyrgus malvae) je drobný motýl s rozpětím křídel 18 - 25 mm. Nakonec všichni soumračníci patří k našim nejdrobnějším motýlům. Soumračník jahodníkový je při letmém pohledu poměrně lehce zaměnitelný se soumračníkem skořicovým (Spialia sertorius), který však obývá jen nížinné polohy, případně se soumračníkem kruhoskvrnným (Spialia orbifer).

Soumračník jahodníkový (Pyrgus malvae)

Soumračník jahodníkový narozdíl od soumračníka skořicového obývá nejen nižší polohy, ale objevuje se vedle pahorkatin i v horských oblastech. V odborné literatuře se jeho výskyt uvádí ve výškách až okolo 800 metrů (Jeseníky), já jej ale fotografoval na Slovensku ve výšce téměř 1 300 m nad mořem (v oblasti Velké Fatry). Areál rozšíření soumračníka jahodníkového sahá od Pyrenejského poloostrova až východní Asie (Čína).

Výskyt soumračníka jahodníkového je vázán na květnaté horské louky a lesostepi, pastviny, lesní paseky a cesty i vlhké louky v nížinách. Druh je lokálně ohrožen zarůstáním a zalesňováním obývaných lokalit. Existenci druhu prospívá mozaikové kosení luk, pastva i sešlap lučních porostů.

Čtěte také: Soumračník proskurníkový, největší ze soumračníků rodu Pyrgus u nás

Se soumračníkem jahodníkovým se můžeme v naší krajině setkat od dubna do srpna. V nižších polohách se objevují dvě generace, v horských oblastech pouze jedna (od května do července). Dospělci jsou aktivní především v dopoledních hodinách. Rádi usedají na slunných plochách s otevřenými křídly, avšak jejich fotografování je poměrně obtížné. Samečci vykazují znaky teritoriálního chování.

Samička klade vajíčka na rub různých rostlin. Housenky žijí solitérně. Kuklí se v zámotku z listů, kukla přezimuje a dospělý motýl se líhne až v jarních měsících následujícího roku. Housenky jsou polyfágní. Nejčastěji je jejich žírnou rostlinou jahodník, ostružiník, krvavec menší nebo různé druhy mochen, nalézt je můžeme ale i na řadě dalších rostlin.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Jupiter Panská skála Rýchorská bouda Hrad Sovinec Zámek Hluboká Šerák Šerlich Macocha Venuše Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Zvířetník Konopiště Mars Cumulus Velhartice Bouřky Kvasar Opruzeniny Boreč
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Šipka, pravěké obydlí lovců mamutů ve Štramberku
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Památky Dřevěný kostel v Kunčicích pod Ondřejníkem, tip na výlet v Beskydech
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Chata na Čiháku, turistická chata KČT v Orlických horách
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist