Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 24.11.2022
Treking > Výročí > Pálení čarodějnic aneb Filipojakubská noc

Pálení čarodějnic aneb Filipojakubská noc

Filipojakubská noc, Hon na čarodějnice, Beltine, Valpurga

10.4.2015 | Kamil Balaj

Jak vznikl svátek pálení čarodějnic? Staří Keltové neznali kalendář ani nepoužívali k označení názvy dní. Rok dělili na dvě základní období - období života, kdy příroda ožívala a přinášela úrodu a období temna, kdy mizela zvířata, neplodily stromy ani nekvetly louky, země nerodila a stala chladnou a studenou. A pálení čarodějnic? Přechod mezi zmíněnými obdobími znamenal pro Kelty velkou událost. Na jaře vítali nový život svátkem Beltine ("zářící oheň), a podzim přicházel se slavností Samhain.

A právě slavnost Beltine je nejspíš předchůdce současného pálení čarodějnic. Označení Beltine není náhodné - noc před příchodem letní poloviny roku byla zasvěcena pohanskému keltskému bohu slunce, ohně a světla Belenovi (také Belenus, Belenos nebo Bel), na jehož počest starokeltští kněží "druidové", zapalovali velké ohně.

Čtěte také: Světový den boje proti otroctví

Přeskakování těchto ohňů mělo lidi i zvířata zbavit všeho zlého, co se za zimní období temna nahromadilo, aby do letní poloviny roku (období života) vstoupili očištění. Kromě ohňů se slavnost vyznačovala hojností jídla a pití, tancem a nespoutanou zábavou. Přicházející léto bylo nutné pořádně oslavit.

Valpuržina noc, Filipojakubská noc

Když se začalo rozmáhat křesťanství, oblíbený pohanský svátek nebyl církvi vhod (jakož i další pohanské svátky), a proto vyhlásila 30. duben dnem anglické jeptišky Valpurgy a následující měsíc květen zasvětila Panně Marii. Noc ze 30. dubna na 1. května se tak stala nocí Valpuržinou, zvanou také filipojakubskou, protože až do roku 1969 připadal na 1. květen svátek Filipa a Jakuba.

Ze stejné doby je také pověra, že právě v tuto noc se čarodějnice slétají na jeden ze svých srazů (sabatů). Proto se této noci říká také "noc čarodějnic". Čarodějnice se natíraly kouzelnými mastmi a s jejich pomocí pak mohly na košťatech létat.

Hon na čarodějnice

Hon na čarodějnice se odehrával především v 15. - 18. století, kdy nevinné dívky a ženy byly odsouzeny k smrti upálením na hranici, či ke krutému mučení protože údajně provozovaly čarodějnické praktiky. Mučené ženy se mnohdy raději přiznaly ke skutkům, které neudělaly a byly odsouzeny k trestu smrti, než aby snášely nelidské týrání.

Pálení čarodějnic

Když pohanské zvyky nahradily čarodějnické rituály, změnily se také lidové zvyky. Lidé například kropili své domy a zvířata svěcenou vodou, aby je ochránili před zlými mocnostmi. Proti moci čarodějnic zapalovali na kopcích a vyvýšených místech ohně. Později vznikl rituál, kdy mládenci házeli hořící košťata směrem k nebi, aby tak případnou kolem letící čarodějnici srazili k zemi. Odtud vznikl název "pálení čarodějnic".

Kromě ohňů je jedním ze zvyků, také stavění "májky" na první květnový den.

Pozn.: Valpurga (narozená okolo roku 710) byla anglická jeptiška z řádu benediktýnek, která se zasloužila o šíření křesťanských myšlenek. Z pověření svého strýce arcibiskupa Bonifáce působila v mohučské diecézi jako misionářka. Po smrti (pravděpodobně 1. května 870) byla svatořečena a církev tento den využila k překrytí pohanského svátku Beltine.

Svatá Walburga je dodnes jednou z nejoblíbenějších světic v německy mluvících zemích. Bavorsko si ji dokonce vybralo za svou patronku. Valpurga bylo navíc staré germánské pojmenování Matky Země. Ve staročeštině bylo slovo valpurga synonymem pro čarodějnici.

  • Zdroj: Použito úryvků z knihy Evy Tinkové "České svátky a tradice"
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama
Témata našich článků…
Prášilské jezero Vysoké Tatry, ubytování Majláthova chata Hrad Helfštýn Jeskyně Zbojnícka chata Lesní bouda Kvarky Bouzov Balcarka Beckov Maroko Punkevní jeskyně Polárka Vartovka Wildspitze Rozhledny Cirrus Hrad Gýmeš Slunce Batohy Praděd
Reklama
Výběr článků
Hory Výstup na Dom, aklimatizace na Allalinhorn a Weissmies
Hory Přední skála; skály, skalky a kameny Českomoravské vrchoviny (3)
Hory Höhenweg Sengsengebirge (1), rakouská hřebenovka Sengsengebirge
Hory Východ Slunce z Velkého Choče, zimní túra na nejvyšší horu Chočských vrchů
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Turistika Železné hory křížem krážem. Lichnice, Vildštejn, Kočičí hrádek…
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Rumunské Karpaty Apuseni je vhodné pre každého, Rumunsko a turistika
4. Naše vrcholy Komorní hůrka, jedna z nejmladších sopek v České republice
5. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
6. Vesmír Hnědý trpaslík, záhadný objekt na pomezí planet a hvězd
7. Rozhledny Kurzova věž, rozhledna na Čerchově v Českém lese
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist