Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 10.4.2024
Treking > Příroda > Čeleď slunéčkovití (Coccinellidae) jsou povětšinou spíše drobní brouci

Čeleď slunéčkovití (Coccinellidae) jsou povětšinou spíše drobní brouci

Slunéčkovití (Coccinellidae) - sice drobní, přesto velice užiteční brouci

25.6.2017 | Otakar Brandos

Slunéčkovití (Coccinellidae) jsou sice vesměs drobní, přesto velice užiteční brouci. Slunéčkovití dorůstají délky jen mezi 1 až 9 mm, celosvětově jsou zastoupení asi 6 000 druhy. Z toho v Evropě jen asi 100 druhů a v České republice asi 90 druhů slunéček. Přitom vyšší druhová bohatost je na severu kontinentu než na jihu. Neplatí to ale pro Britské ostrovy, kde žije jen okolo 40 druhů slunéček.

Slunéčko sedmitečné

Slunéčkovití bývají zpravidla silně vyklenutí ovální brouci, jen zřídka protáhlí. Vývojově patří k velice starým skupinám brouků. Dospělci se vyznačují velice silnou variabilitou zbarvení, takže některé barevné formy bývaly považovány za samostatné druhy. Podobně variabilní bývá ale i počet skvrn, jenž nemusí být spolehlivým vodítkem k určení druhu.

Slunéčkovití bývají považování za velice užitečný druh. Jsou draví, neboť se zpravidla živí mšicemi, merami a červci. A to jak dospělci (imaga), tak larvy. Jen nemnohé druhy slunéčkovitých patří k fytofágním. Pouze při přemnožení mohou některé druhy slunéček škodit či napadat příbuzné druhy.

Čtěte také: Slunéčko sedmitečné, jeden z nejznámějších a nejužitečnějších brouků

Avšak i samotné berušky se stávají kořistí. V případě ohrožení se stavějí mrtvými a vylučují oranžově žlutou olejovitou krevní tekutinu (hemolymfu), která má zřejmě obranný význam. Navíc mají slunéčkovití velice pestré zbarvení. Velice často žluté a červené, což spolu s tečkami může případným predátorům evokovat možné lapálie s jedovatostí apod.

Samičky kladou vajíčka na rubech listů, obvykle co nejblíže kolonií mšic. Zřejmě proto, aby to larvy neměly po vylíhnutí daleko do "spižírny". Většina slunéčkovitých sice prodělává vývoj během 4 až 7 týdnů, přesto v našich končinách vyvádí pouze jednu generaci ročně. Jen menší počet druhů dvě generace za rok. Některé druhy slunéčkovitých jsou stěhovavé, jiné zase vytvářejí během přezimování početné kolonie.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Země Pravčická brána Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludné balvany Barborka Šerlich Macocha Pluto Sluneční soustava Motýli Matterhorn Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulus Červená Lhota Čelovky Kvasar Opruzeniny Orlík
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Šipka, pravěké obydlí lovců mamutů ve Štramberku
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Rozhledna Černá studnice (Schwarzbrunnberg) u Smržovky
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Luční bouda: Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárna
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist