Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.3.2024 , svátek má
Treking > Testy > Nepříjemné opruzeniny, společník na letních trecích

Nepříjemné opruzeniny, společník na letních trecích

Nejlepší masti a spreje na opruzeniny dětí i dospělých, jak na prevenci opruzenin

14.7.2011 | Otakar Brandos

S opruzeninami se určitě setkal každý z nás. Nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. Opruzeniny mohou nepříjemně potrápit a objevit se "náhle". Stačí dlouho sedět v autě, na koženém sedadle ve vlaku a nebo se věnovat vytrvalostním sportům. Například turistice. Zejména v těchto teplých měsících je výskyt opruzenin velice častý, proto jsme se v redakci rozhodli věnovat tomuto tématu samostatný článek.

Proč opruzeniny vznikají?

Jak a kde taková opruzenina vůbec vzniká? Obvykle v místech, kde je dostatečně vlhko a kůže je nejčastěji jemně zraňována. Například na tříslech, v podpaží či v různých záhybech kůže či na zádech (působením nevhodného batohu). Ať již třením kůže o kůži a nebo kůže o oděv.

Apeninská hřebenovka vpohodě

Poraněný povrch kůže je pak atakován velkým množství bakterií, kvasinek, plísní a jiných neřádů, které způsobují zčervenání a následně nepříjemné až bolestivé pocity pálení.

Pokud se vydáte na jednodenní túru a večer se osprchujete, obvykle vás opruzeniny "nechají na pokoji". Pokud se vydáte na vícedenní trek a nemáte možnost dokonalé osobní hygieny, dříve či později si opruzeniny na vás pěkně počíhají. I na vícedenních trecích obvykle postačí opláchnout inkriminovaná místa a popřípadě použít některý z krémů (viz níže). Není-li k dispozici voda, pak mohou částečně pomoci vlhčené kapesníčky. Postižené a očištěné místo by pak mělo zůstat především v suchu.

Jak vzniku opruzenin předcházet?

Vzniku opruzenin můžete částečně předcházet vhodnou volbou spodního prádla. Volné trenýrky či boxerky, vlněné triko či nealergenní termotriko jsou jednou z podmínek. Ty budou vaší kůži zbavovat přebytečné vlhkosti a potu a umožňují snadné větrání. Prostě platí, že oblečení musí být volné. Slipy a podobné "módní" doplňky opravdu raději přenechejte metrosexuálům, na hory se absolutně nehodí!

Opruzeniny, podobně jako otlaky na nohou, vám dokáží znepříjemnit a nebo dokonce zošklivit i nejkrásnější trek světa. Hřebenovka Velké Fatry či Krkonoš s opruzeninami není asi nijak příjemnou záležitostí. V zimě a nebo ve vysokých horách se s tímto problémem potýkat (obvykle) nebudete, ale léto (vysoké teploty) vzniku opruzenin opravdu napomáhá.

Kalciová mast od Zentivy

Pokud půjdete na Mont Blanc či se budete pohybovat v podobných a nebo větších výškách, obvykle se s opruzeninami nesetkáte. Ty vám dají od výšek cca 3 500 m či 4 000 i v létě pokoj. Při trecích v nižších horách opruzeniny vznikají prakticky stoprocentně, závisí to od citlivosti jedince, hygieny i spodního prádla.

Účinná a rychlá léčba opruzenin

Myli jste se, použili jste vhodné spodní prádlo a opruzenina přesto vznikla. Pálivé pocity vám znepříjemňují či dokonce znemožňují chůzi. Co dělat? Nezbývá, než se spolehnout na prostředky našeho farmaceutického průmyslu a použít některý z prostředků, jenž opruzeniny či drobná poranění kůže účinně, ale především rychle léčí.

Léčba u dospělých je prakticky stejná jako u dětí. Podobně je to s prevencí. Dospělým jsou sice lékárníky doporučeny jiné prostředky než pro děti, ale řada mých kolegů s úspěchem používá stejné mastičky, které používali na opruzené zadečky svých dětí.

Například stačí použít kalciovou mast nebo podobné přípravky a obvykle je po problémech. Někdo používá bepanthen, rybilku, pityol či Ondřejovu mast. Kalciovou mast koupíte v lékárně a určitě by měla být, zejména při vícedenních trecích, součástí obsahu vašeho batohu (alespoň v teplém období roku).

Aby se vám vždy dobře šlapalo… …a nemuseli jste hledat nejkratší cestu do civilizace

Z dalších prostředků lze doporučit Canesten od fy Bayer, Pevaryl od fy Cilag či Fungicidin Léčiva (je na předpis, obsahuje antibiotikum), Calcium pantothenicum od Zentivy aj. Chce to vyzkoušet a vybrat si vyhovující. No a pokud máte nějaký další vyzkoušený prostředek, budu rád, když se s námi podělíte dole v diskusi.

Doporučené prostředky pro léčbu opruzenin

  • Zinková mast Sudocrem
  • Hipp, dětský krém proti opruzeninám s panthenolem a zinkem
  • Canesten od fy Bayer
  • Calcium pantothenicum od Zentivy
  • Rybilka, kalciová mast
  • Pevaryl od fy Cilag
  • Kosmetická vazelina Valinka (bílá)
  • Krémpasta Imazol od fy Spirig Eastern
  • Mast Infadolan od Zentivy
  • Ondřejova mast od fy Herbacos-bofarma
  • Aviril od firmy Alpa
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Prevence opruzenin (Lukáš Prygl, 19.05.2020, 12:52 )
S dovolenim pridam i svou zkusenost a to s obycejnou mesickovou masti. Sel jsem pout do Santiaga z Portugalska po pobrezi, takze horko a slany vzduch, ale vybavil jsem se mesickovou masti, kterou jsem kazde rano pred vyslapem promazal citliva mista a za 370 km, ktere jsem naslapal, zadny problem, ackoliv jsou opruzeniny mou achilovou patou.
Opruzení (Roman, 12.06.2018, 10:31 )
Také občas trpím v létě na opruzení,v zaměstnání nemáme zrovna vhodné kalhoty pro teplo. žena mi koupila zitenax krém,tak ho mám při sobě a když je potřeba použiji ho.
zitenax (karel m, 02.07.2018, 13:52 )
taky ho znám, je opravdu dobrý, používám ho i preventivně
intimecomfort (karla zaleska, 09.05.2017, 10:56 )
Já používám IntimeComfort…kvůli špatnému pracovnímu úboru mám opruzeniny velice často. Po přiložení tohoto ubrousku se mi opruzenina vždy zhojí.
Trio D-panthenol (libuska, 28.02.2017, 18:44 )
Za mě můžu doporučit Trio Dpanthenol. Mažu s tím malou, tak jsem zkusila a pomohlo to.
mast na opruzeniny (Lucka, 27.02.2017, 09:58 )
jsem velmi aktivní cyklistka a také mě čas od času trápí odřená vnitřní strana stehen případně třísla a vyzkoušela jsem též Zitenax a super, super!! natírám před vyjetím a vydrží i celodenní jízdu :-)
Na opruzeniny,obličej,popálení,atd.. (Jarka Švehlová, 19.08.2016, 12:26 )
Na opruzeniny, na suchý obličej nejen po přílišném opálení, i na ruce po těžké práci, popřípadě i na sexík funguje skvěle mnoho let jednoduchý Dětský heřmánkový olejíček s auzulenem-nevysušuje příliš,v nouzi i na obličej,tělo i odřené koleno.Hezký den a hodně kilometrů !
vlk (Karel Procházka, 28.06.2016, 14:00 )
čau, manželka mi na vlka, který mě trápí, protože jsem profi řidič a pořád dřepím v autě, dala mast, kterou používá u našeho prcka při přebalování. jmenuje se to Zitenax. pánové čučel jsem. protože to přes noc skoro zmizelo. každé ráno než jdu do práce tak si trochu máznu a hotovka.
Opruzeniny (Alča, 24.03.2016, 10:18 )
mně se osvědčila renovovaná Rybilka Neo, má vylepšenou recepturu a oproti té původní už není tak cítit rybinou a skutečně pomáhá. Ve srovnání s jinými, dražšími přípravky /Bepanthen, Sudocrem/ Rybilka Neo má lepší poměr ceny k účinnosti, doporučuji.
Zkuste dubovou kuru (Marek Janata, 02.03.2016, 11:52 )
Ja jeste doplnim dubovou kuru, ktera me pomohla.3 Dny jsem mel nesnesitelne opruzeniny a nasledne jsem si na tel. doporuceni doktorky poridil takovoutu mast z dubove kury - http://www.lecivemasti.cz/dubova-kura/mast-dubova-kura-50ml.html a efekt prakticky okamzity. Nejprve prijemne zchlazeni a i pres neustale dalsi tury po 24h rapidne opruzeniny zmizely a dalsi den takrka uplne (jen minimalni znamky a bez bolesti)
valinka bílá-kosmetická vazelina (Leon, 20.08.2013, 04:20 )
NATÍRÁM MÍSTA MOŽNÉHO VÝSKYTU A UŽ NIKDY NENASTAL ŽÁDNÝ PROBLÉM.
Opruzeniny (Tomáš, 10.05.2013, 10:46 )
Dobrý den, já používám na opruzeniny Imazol a funfuje. Můžu doporučit. T
pudr (Marketa, 08.02.2013, 21:41 )
Vsem bych doporucila mimo skvelych masti, v diskuzi zminovanych (Infadolan - vhodny na vetsinu koznich obtizi, Dermazulen, Bepanthen, Sudokrem apod.) take obycejny zasypovy PUDR. Zanecha pokozku suchou a jemnou ( (lze pouzit i po namazani masti). Skvela vec se staletou historii, kdy nebylo zvykem se myt vodou tak casto jako dnes.
jak na vlka v tropech (Tomak, 15.10.2012, 17:19 )
Absolvoval jsem 4 měsíční šlapání po Borneu a protože jsem ochlupenej jak orangután, trpím na vlka víc, než většina populace. Po prvních pár dnech na Mt. Kinabalu jsme se vrátili do civilizace, já rozkročmo jak námořník, jsem navštívil lekárnu. Obsluhující číňan se nejdřiv dosyta vysmál a pak mi podal velkou tubu. Koupil jsem rovnou čtyři. Teprve doma jsem zjistil, že jde o krém na nohy s tea tree olejem. Když už jsem do toho vrazil tolik peněz, tak jsem to zkusil. Když mi přestaly téct slzy jsem zjistil, že p... přestala okamžitě bolet. Od toho dne jsem mazal a mazal i v podpaždí. Po pár dnech jsem si zvykl tak, že při aplikaci jsem už neječel jak indiján na válečný stezce. A zjistil jsem, že končetiny tím namazaný bezpečně nejmíň hodinu odpuzujou stromový pijavice. A když jsem to doplnil večerním mazáním kalcium panthenolátem a kraťasy vyměnil za takovej ten ručník uvázanej kolem pasu naostro, následujících dvanáct tejdnů jsem si opravdu užil.
Hašení požáru (Ondřej, 03.05.2012, 21:36 )
Osobně mám dobrou zkušenost s Imazolem krémpastou. Sudocrem teprve vyzkouším
skusenost (Michal, 20.09.2011, 09:18 )
Ja mam velmi dobre skusenosti s mastou CALCIUM PANTOTHENICUM mast 30g Generica od spolocnosti GENERICA, ktora je lacnejsou a mne i viac fungujucou variantov kalciovej masti.
Vynikajici zkusenosti... (Petr, 07.09.2011, 02:09 )
mam s kremem Sudocrem. Mensi baleni stoji cca 80 kc, ale vydrzelo mi cca mesic a pul v Albanii/Makedonii a jeste mi zbylo i na par vyletu doma. Obsahuje antibakterialni slozku. V podstate se mi s nim podarilo za pochodu dostat do neproblematickeho stavu predeslou opruzeninu, se kterou jsem na Balkan uz odjizdel (pln strachu z dalsiho vyvoje, protoze to fakt bylo na dve veci, chuze byla utrpenim...). Dnes se divim, jak jsem predtim vubec mohl chodit a mazat jen vnitrne ;-).
Prevence proti vlkům (Jirka, 17.07.2011, 21:22 )
Aho přátelé, já osobně upřednostňuji INFADOLAN. Je to hojivá mast, nic agresivního a hned jak cítím, ľe se něco děje, mastím jako o ľivot :-) Jirka
ochrana proti "vlku" (Jenda, 20.07.2011, 05:12 )
Pred vyslapem se poradne vyserte, umyjte si radne prdel a prdelozlab (oskubejte kastany!), slabinu a "naradi" (pytel ci buchtu) a lehce misto namazte olejickem pro kojence. Lih sice okamzite zabira, ale to vam nedoporucuji, protoze byste se bolesti v prvni minute zesrali, ... ten je pouze pro otrle!!!
:-)))))) (burys, 06.09.2011, 22:04 )
tak to mě dostalo !!! uľ dlouho jsem se u diskuze nesmál nahlas !!! :-))))))
souhlas (ovitek, 18.08.2013, 21:18 )
jsem na tom stejne :)
Kdyľ jiľ je vlk tady (Tulák, 17.07.2011, 12:28 )
tak si mezi hýľdě vloľim nerozbalený, neparfémovaný !!! papírový kapesník. Nepříjemné pocity okamľitě zmizí, nebo» se zabrání tření postiľených tkání o sebe a do rána se to větąinou zahojí. Jen to chce pravidelně měnit za čistý.
Kapesník (David, 18.07.2015, 21:48 )
Přesně tohle mám vyzkoušené taky. Jen se to nedá aplikovat v práci protože nevím co by na to chlapi řekli kdybych si před vstupem do sprchy sundal trenky a mezi půlka bych měl "vložku" :D V jiné diskuzi slečna doporučovala místo natřít lubrigačním gelem. Já asi ještě zkusím inkriminované místo oholit a uvidím jestli to pomůže.
Vyskúąanú a preverenú mám (Borek, 15.07.2011, 09:08 )
Zinkovú mas» z lekárne. Malá tuba (30 g), mas» je velmi dobré pouľi» aj na noc. nevýhodou je , ľe troąku ąpiní okolie, ale výhody jasne prevládajú. Varujem(osobná skúsenos»)pred pouľitím repelentnej indulóny na vlka. Hrozné.
zkuąenost (Magdaléna Popelářová, 14.07.2011, 18:21 )
Nejlepąí mám s ubrousky Intim komfort z lékárny, vhodné jako prevence.Existuje i stejný sprej.10 ks cca 160 Kč, ale stojí zato,věřte.
tanec s vlkem (Rado, 14.07.2011, 15:28 )
Ano, zcale jistě zásluľný článek, kaľdý máme svoje zkuąenosti :) Vľdy s sebou beru pepřový sprej proti medvědům a mastičku proti vlkům. Pozor nepoplést! Nikdy nezapomenu na kamaráda, jak trpěl při přechodu Laborecké vrchoviny... Museli jsme dojet dolů stopem :)


Další související články:

+ Outdoorové vybavení na vícedenní treky aneb co si s sebou vzít na hory
+ Vysypáno z batohu anebo co s sebou na túru do Tater?
+ Vliv počasí na plánování horských túr, počasí na horách
+ Táboření a bivakování v přírodě a na horách legálně?
+ Co je to treking, turistika, alpinismus a horolezectví? Definice pojmů
Aktuální počasí Zverovka Praděd Zámek Hluboká Krkonoše, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Sovinec Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Souhvězdí Chata Borišov Porubský bludný balvan Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso Venuše Kmeťov vodopád Rýchorská bouda Cvilín Helfštýn Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Babí léto Motýli Matterhorn Konopiště Drahotuš Proton Bouřky Cirrus Turistické batohy
Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar

Opalovací krémy: Jak se chránit před slunečním zářením na horách

Opalovací krém je asi nedílnou součástí batohu každého turisty a trekaře. Nejen v létě, ale i v zimě. Spáleniny způsobené intenzivním slunečním zářením si asi již vyzkoušel každý z nás, takže mi určitě dáte za pravdu, že to není nic příjemného. Podobně jako opruzeniny, kterým …více

Cestovatelský průjem

Text, zabývající se problematikou zažívacích problémů, nelze začít jinak než konstatováním, že nejlepší je zůstat zdráv nebo se o to alespoň pokusit dodržením určitých zásad, které mohou riziko zažívacích problémů výrazně snížit. Protože se jedná o zásady obecně …více

Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist