Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 18.1.2024 , svátek má
Treking > Turistická poradna > Pravidla pohybu v národních parcích a v CHKO v Česku

Pravidla pohybu v národních parcích a v CHKO v Česku

Mohu se v chráněných územích pohybovat i mimo turistické chodníky? Pravidla pohybu v CHKO, národních parcích a rezervacích

10.6.2017 | Otakar Brandos

Mohu se v chráněných územích České republiky pohybovat mimo značené turistické chodníky? Ano i ne. V některých chráněných územích se mimo turistické chodníky pohybovat smím, v některých zase naopak nemohu. Podívejme se proto podrobněji na pravidla pohybu v jednotlivých typech chráněných území u nás.

Hranice CHKO

Obecná pravidla pohybu v chráněných územích upravuje zákon č. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny (ZOPK). Včetně pravidel pro táboření (bivakování), která jsem již podrobně rozebral ve starším článku věnovanému této tématice. Nyní se podívejme na to, kde a jak se mohu pohybovat v přírodních rezervacích, chráněných krajinných oblastech či národních parcích.

Čtěte také: Bivakování v horách: Jak si ustelete, tak si také lehnete

Jistě neuškodí podívat se, jak se chráněná území v České republice kategorizují. Dělí se na dvě základní skupiny: velkoplošná chráněná území a maloplošná chráněná území. Mezi velkoplošná chráněná území patří národní parky (NP) a chráněné krajinné oblasti (CHKO). Mezi maloplošná chráněná území patří národní přírodní rezervace (NPR), národní přírodní památky (NPP), přírodní rezervace (PR) a přírodní památky (PP). Takže pro zopakování nyní přehledný výčet:

  • Velkoplošná
  • Národní park (NP)
  • Chráněná krajinná oblast (CHKO)
  • Maloplošná
  • Národní přírodní rezervace (NPR)
  • Národní přírodní památka (NPP)
  • Přírodní rezervace (PR)
  • Přírodní památka (PP)

Kde se tedy smím a kde naopak nemohu pohybovat?

A jak je to tedy se vstupem pěších turistů do chráněných území? Pěší turista smí vstupovat mimo značené turistické trasy i do chráněných území. Vyjma I. zón národních parků (NP) a národních přírodních rezervací (NPR). Na těchto územích se turista naopak smí pohybovat pouze po vyznačených turistických trasách, mimo které je vstup zakázán!

CHKO Jeseníky, pohyb je možný i mimo značené trasy

V chráněných krajinných oblastech (CHKO), přírodních rezervacích (PR), národních přírodních památkách (NPP) a přírodních památkách (PP) se turista smí pohybovat i mimo značené turistické trasy s tím, že turista nesmí ohrozit předmět ochrany ať již maloplošného a nebo velkoplošného chráněného území. Naopak vjezd cyklistů je omezen pouze na značené cyklostezky. Nejen ve zvláště chráněných územích, ale i v lesích mimo lesních cest (podle lesního zákona § 20 písm. j).

Značení hranic chráněných území

Vnější hranice maloplošných i velkoplošných chráněných území jsou na přístupových cestách vyznačeny tabulemi. V terénu jsou navíc hranice maloplošných chráněných území vyznačeny výrazným červeným pruhem. Nejčastěji na stromech. Toto značení je tvořeno jedním červeným pruhem po obvodu celého stromu a druhého červeného pruhu na polovině obvodu kmene stromu otočeného k vnější hranici chráněného území. Uvidíte-li tedy dva červené pruhy, budete do maloplošného chráněného území vstupovat. Uvidíte-li pouze jeden pruh, budete z maloplošného chráněného území naopak vystupovat.

CHKO Poodří

Přestože je v CHKO, PR a PP pohyb možný i mimo značené turistické trasy, tak i zde každý správný turista bude ctít určitá, byť spíše nepsaná pravidla a pohybovat se co nejšetrněji a nejtišeji. Především v období hnízdění ptactva a vyvádění mladých. Vždyť příroda patří nejen nám člověku, ale je i domovem tisíců, statisíců dalších živočišných (i rostlinných) druhů.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Venuše Pravčická brána Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludné balvany Švýcárna Šerlich Macocha Pluto Černá díra Motýli Matterhorn Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulonimbus Bouzov Karimatky Kvasar Opruzeniny Orlík
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Hrady Štramberská Trúba neboli Štramberský hrad, Štramberk
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Rozhledna Černá studnice (Schwarzbrunnberg) u Smržovky
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Luční bouda: Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárnah
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist