Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.3.2024 , svátek má
Treking > Testy > Bivakování a stanování v Rakousku, pravidla v Alpách

Bivakování a stanování v Rakousku, pravidla v Alpách

Mohu bivakovat nebo stanovat v Rakousku, rakouských Alpách?

20.6.2017 | Otakar Brandos

Mohu v Rakousku na horách bivakovat a nebo stanovat? Ano i ne. Někde mohu a někde je bivakování a stanování naopak striktně zakázáno. Záleží na tom, o kterou konkrétní z osmi spolkových zemí se jedná. Některé spolkové země k bivakování přistupují tolerantně, jiné naopak hrozí mastnými pokutami. Tento text vychází z informací na stránkách rakouského Alpenvereinu.

Večer v horách

V pásmu lesa je stanování zakázáno v celém Rakousku. Podle rakouského lesního zákona je zajištěn po lese svobodný pohyb, avšak táboření je vysloveně zakázáno. A to i při souhlasu majitele pozemku. Nakonec z lesa již nikdy nemáte daleko do podhůří, kde je dostatek penzionů a jiných ubytovacích kapacit.

Jiná je situace nad hranicí lesa, v tzv. alpských pustinách (Ödlands). Zde je v řadě pohoří (spolkových zemí) táboření povoleno. Viz níže. Osobně ale považuji stanování v Rakousku na horách za zbytečnost, neboť většina turisty vyhledávaných pohoří má dostatečně hustou síť turistických chat. A za rozumné ceny. A také otevřených útulen. Na druhou stranu v alpských polohách je jen malá pravděpodobnost, že vás bude někdo kontrolovat.

Čtěte také: Turistika v národních parcích na Slovensku, pravidla pohybu v…

Jen u malého procenta pohoří v rakouských Alpách budete stan skutečně potřebovat. Bivakovací pytel by ale součástí vaší výstroje do rakouských Alp měl být vždy, nikdy nevíte, Alpy co se cestou může přihodit. Když se přece jen rozhodnete bivakovat či stanovat, vždy by to mělo být na dostatečně "zašitém" místě, ať nejste hned na ráně…

Určitě je nerozum spát v blízkosti horských chat, na obecních pastvinách atd. Co nerozum, to je spíše drzost, která bývá po právu sankcionována. Sankce za nepovolené táboření se pohybují od desítek EUR až po 14 500 EUR…

Burgenlandsko (Burgenland)

V Burgenlandsku je sice stanování ve volné přírodě dovoleno, avšak vzhledem k tomu, že se jedná o rovinu při hranicích s Maďarskem, není toto povolení pro nás horaly příliš zajímavým… Jediné omezení táboření se týká skupin nad 10 osob a pro pobyty delší tří dnů.

Dolní Rakousko (Niederösterreich)

Dolní Rakousko volné táboření striktně zakazuje. Vyjma vyhrazené kempy. V Dolním Rakousku nalezneme taková pohoří jako Rax, Ybbstalské Alpy aj.

Horní Rakousko (Oberöstereich)

Spolková země Horní Rakousko je k táboření poměrně benevolentní. Tábořit a bivakovat můžete nad horní hranicí lesa a mimo oblast pastvin. Klidni tedy můžete být v pohořích jako Totes Gebirge či ve skupině Dachsteinu aj.

Korutany (Kärnten)

Korutany jsou v otázce táboření pravým opakem Burgenlandska. Stanování ve volné přírodě je striktně zakázáno, tábořit se může jen ve vyhrazených kempech. Jistou výjimkou je pouze alpské nouzové (nikoliv plánované) bivakování nad horní hranici lesa. Jedná se např. o pohoří Vysoké Taury s vyhledávaným Grossglocknerem.

Salcbursko (Salzburgenland)

Salcbursko je k táboření v horách relativně benevolentní. Táboření ani bivakování není paušálně zakázáno, předpokládá se ale ohleduplné chování k okolní přírodě. Pokud budete dbát dobrých mravů, pak můžete zatábořit v takových pohořích jako Tennengebirge, Berchtesgadenské Alpy či skupina Dachsteinu.

Štýrsko (Steiermark)

Štýrsko patří mezi poměrně benevolentní spolkové země Rakouska. Alespoň co se turistiky týče. V horách Štýrska jako je Hochschwab, Ennstalské Alpy, Nízké Taury či Totes Gebirge, je stanování nad horní hranicí lesa povoleno. Pochopitelně s výjimkou pastvin apod.

Tyrolsko (Tirol)

Spolková země Tyrolsko je na opačném konci spektra než Štýrsko a nebo Burgenland. V Tyrolsku je kempování mimo oficiální kempy zakázáno, toleruje se pouze nouzové bivakování v alpských polohách. Na táboření v takových pohořích jako jsou Lechtalské Alpy, Karwendel či Kitzbühelské Alpy raději zapomeňte.

Vorarlbersko (Vorarlberg)

Spolková země Vorarlbersko sice stanování výslovně nepovoluje, ale povoluje táboření a bivakování. Svoboda táboření může být omezena obecními vyhláškami. Obecně ale v horách Vorarlberska, jako jsou Rätikon či Werwall, tábořit a bivakovat můžete.

Použité zdroje

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Venuše Pravčická brána Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludné balvany Švýcárna Šerlich Macocha Pluto Černá díra Motýli Matterhorn Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulonimbus Bouzov Karimatky Kvasar Opruzeniny Orlík
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Hrady Štramberská Trúba neboli Štramberský hrad, Štramberk
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Rozhledna Černá studnice (Schwarzbrunnberg) u Smržovky
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Luční bouda: Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárna
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist