Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 24.4.2024 , svátek má
Treking > Vesmír > H II jako oblasti záření ionizovaného vodíku, mlhoviny

H II jako oblasti záření ionizovaného vodíku, mlhoviny

H II oblasti, mračna mezihvězdné hmoty s ionizovaným vodíkem

21.4.2017 | Otakar Brandos

Jako H II oblasti označujeme mračna mezihvězdné hmoty, ve kterých je mezihvězdný vodík v ionizovaném stavu. Za ionizací původně neutrálního vodíku (oblasti H I) stojí obvykle silný zdroj ultrafialového záření. Takovýmto zdrojem bývá velice horká hvězda, která převážnou část svého záření vysílá právě v ultrafialové oblasti spektra.

Velikost oblasti H II závisí nejen na teplotě hvězdy příp. jiného objektu - zdroje ultrafialového záření, ale i na hustotě oblaku mezihvězdné hmoty. Oblast H II má tím větší průměr, čím je zdroj ultrafialového záření (hvězda) teplejší a čím je hustota látky v mezihvězdném oblaku nižší.

Zatímco hvězda spektrálního typu B5 (15 500 K) dokáže ionizovat vodík v průměrném oblaku mezihvězdné hmoty do vzdálenosti až 4,2 pc, tak hvězda spektrální třídy B0 (25 000 K) již do vzdálenosti 28 pc a hvězda spektrální třídy O6 (40 000 K) do vzdálenosti dokonce 80 pc. A to jsme ještě neuvažovali o budícím zdroji v podobě Wolf-Rayetovy hvězdy, u kterých se dostaneme přes hranici 100 pc. Pro úplnost je ovšem potřeba zmínit, že počet ionizovaných atomů klesá se vzdáleností exponenciálně.

Čtěte také: Mlhoviny, difúzní objekty hvězdné oblohy

Velikost oblasti H II odvodil švédský fyzik E. Strömgren. Nakonec je idealizovaná kulová oblast H II zvaná Srömgrenova sféra a její poloměr Strömgrenův poloměr. Oblasti H II se projevují slabým zářením v některé z emisních čar. Ta je způsobena fluorescencí po předchozí rekombinaci ionizovaného vodíku. Především v čáře Hα, ve které se H II oblast jeví jako ostře ohraničená oblast sférického tvaru.

Dosahuje-li hustota plynu v H II oblasti mnohem vyšších hodnot než je pro typickou oblast H II obvyklé, projeví se tyto oblasti jako svítící mlhoviny - tzv. emisní mlhoviny. Zvláštním typem H II oblasti jsou planetární mlhoviny, rozpínající se odvržené obálky "umírajících" hvězd. Interakce mezi ionizovanými atomy vodíku (protony) a z obálek atomů vypuzenými elektrony mají na svědomí emisi rádiového záření v širokém pásmu vlnových délek.

Další související články:

+ Oblak vodíku v Kentauru, studie Gum 41 v nachové barvě
+ Reflexní mlhoviny: Hra světel, barev a tvarů
+ Barnard 86, kaňka na zářící hvězdné obloze
+ IC 2177 mlhovina Racek aneb na křídlech racka
+ Směsice exotických hvězd, nový snímek hvězdokupy 47 Tucanae dalekohledem VISTA
+ Barevný vesmír - neuvěřitelné fotografie z vesmíru
+ Prachové pásy reflexní mlhoviny M 78 v novém světle
+ Hvězda s chvostem, neočekávaný objev
+ Nejtěžší známá hvězda ve vesmíru
+ Zimní hvězdná obloha, procházka mrazivou zimní nocí
+ Letní hvězdná obloha, procházky hvězdnou oblohou
+ Podzimní hvězdná obloha
Reklama
Výběr článků
Hory Bruntálské sopky a údolí Moravice: Třídenní předjarní trek Nízkým Jeseníkem (2)
Hory Výstup na Großer Buchstein, vysokohorská turistika v rakouském národním parku Gesäuse
Reklama
Témata našich článků…
Planeta Jupiter Venušiny misky Rýchorská bouda Hrad Sovinec Sopky Ramža Šerlich Macocha Soumrak Galaxie Motýli Gran Paradiso Burkvíz Zvířetník Karlštejn Měsíc Bouzov Červen, počasí Karimatky Foton Turistické vařiče Hora Říp
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Vybíráme z obsahu…
1. Hrady Štramberská Trúba neboli Štramberský hrad, Štramberk
2. Přírodní zajímavosti Soos, rezervace a rašeliniště u Františkových Lázní
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Toulovcova rozhledna: Rozhledna na Jarošovském kopci, Toulovcovy maštale
5. Vesmír Neutronová hvězda: Miniaturní hvězda a nebo extrémní atomové jádro?
6. Horské chaty Vosecká bouda, ubytování v západních Krkonoších
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist